KOLORYT-KOLEI.PL - Autorska galeria fotografii

O galeriiWitam Szanownych Gości,

Długo zastanawiałem się nad trafnym zatytułowaniem strony. Ostatecznie z braku innego pomysłu i zajętych popularnych nazw witryn o podobnej tematyce w Internecie zdecydowałem się na pozostawienie dwuczłonowego tytułu, który tak do końca mi nie odpowiada, ale niesie pewien sens.

Pojemne pojęcie przeciwstawiam pstrokaciźnie, która zapanowała nie tylko na kolei i pogrąża w chaosie ład przestrzenny i wyniszcza estetykę naszej Ojczyzny.

Według „Słownika języka polskiego PWN” koloryt to „zespół barw nadających ogólny ton kompozycji malarskiej, krajobrazowi lub jakiemuś przedmiotowi”, jak i „zespół cech charakterystycznych dla jakiegoś miejsca, czasu lub dla jakiejś społeczności; też: nastrój dzieła sztuki odtwarzający ten zespół cech”.

Nie ma żadnej wątpliwości, że świat kolei posiadał swą pociągającą specyfikę i mimo niekorzystnych zmian wciąż, choć z trudem odnajdujemy w nim bogactwo form, ale i zapachów, czy dźwięków chłoniętych wszystkimi zmysłami. Polska kolej ze swą bogatą historią była (jest?) piękna i właśnie jej poświęcony jest niniejszy projekt.

Pomyli się ten, kto przeczytawszy powyższe słowa wyda osąd, że galeria skupia się wyłącznie na prezentacji kolei w jej estetycznym wymiarze. Owszem, ze względu na przyjętą formę prezentacji publikacja zdjęć poprawnych technicznie, czy wartościowych z jakichś względów będzie priorytetem. Natomiast pozostaje jeszcze nie mniej ważna sfera merytoryczna, czyli opisy i komentarze pod obrazkami. Wiem bardzo niewiele, w związku z czym zwracam się do Was z prośbą o wpisy przede wszystkim wzbogacające wiedzę o sytuacji przedstawionej na danej fotografii. Szczególnie mile widziane będą komentarze polemizujące, czy prostujące błędy.

Niniejsza galeria adresowana jest absolutnie do każdego, kto poszukuje wiedzy, czy zwyczajnie wpadnie na moment, by „obejrzeć foty”. Osoby „wtajemniczone” mogą razić opisy, w których wyjaśniam sprawy dla nich oczywiste. Proszę zatem o wyrozumiałość, by dać szanse tym, którzy mierzą się z danym tematem po raz pierwszy.

Prawdopodobnie spora część fotografujących kolej stawia sobie cel, by z tej rzeczywistości wyrwać to, co najlepsze. Też odczuwam ten głód, stąd odnajdziecie tu wiele zdjęć dokumentujących to, co „ostatnie” lub schyłkowe. Czytając te słowa miejmy świadomość, że dosłownie na dniach na mocy niekorzystnych i niezrozumiałych zarządzeń z ruchu wycofywane i w imię pieniądza niszczone są ostatnie egzemplarze serii taboru będącego namacalnym świadectwem kultury technicznej kraju. Sprawa wygląda beznadziejnie, jeśli idzie o zabytki nieruchome, czyli dobro wspólne narodu. Bezcenne obiekty zawłaszczone, a następnie doprowadzone do ruiny przez barbarzyńców na stanowiskach spółek skarbu państwa w zmowie, czy milczącym poparciu organów nadzoru konserwatorskiego nie pozostawiają złudzeń, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie obnażając słabość społecznego sprzeciwu w samorządach, czy trzecim sektorze.

Czy galeria będzie rozwijana? Na dłuższą metę wątpię w to. Sukcesywnie w niewielkich dawkach będą publikowane zdjęcia archiwalne przeplatane z prezentacją obecnych niesprzyjających czasów. Znajdziecie tu nie tylko zdjęcia taboru w pięknym polskim krajobrazie, lecz również ujęcia dokumentujące pracę ludzi na kolei, czy zbliżenia na interesujące detale. Nie unikniemy przy tym tematów będących przedmiotem gorzkich refleksji. Z pewnością reklamy nigdy nie zaśmiecą niniejszej galerii. Nie zależy mi na liczbie wyświetleń, a na satysfakcji świadomych Odbiorców prezentowanych tu prac.

Stronę "postawiłem" na bazie znanego i lubianego skryptu 4images. Uważam, iż świetnie sprawdza się on w katalogowaniu i wyszukiwaniu fotografii. Korzystając z wyszukiwarki mamy możliwość odnajdywania zdjęć według haseł kluczowych umieszczonych pod każdym zdjęciem jako linki, czy też po słowach zawartych w poszczególnych opisach. Oprócz tego do wyboru pozostawiam Wam kategorie, w których grupowane są zdjęcia danego rodzaju. Tu sprawa na pewno będzie rozwojowa, gdyż na bieżąco dodawane będą uszczegóławiające podkategorie.

Wczesne zdjęcia powstawały przy pomocy kompaktu Panasonic FZ20. Z racji, iż rejestrował on w proporcji 4:3 niektóre zdjęcia zamieszczane tutaj będą kadrowane do małoobrazkowego formatu 3:2. Potem przyszedł czas na cyfrową lustrzankę Canon 500D z dwoma kitowymi obiektywami 18 – 55 i 55 – 250 mm. Zestaw służy do dziś.

Na koniec najważniejsze, czyli podziękowania dla wszystkich znanych mi i bezimiennych Ludzi dobrej woli wspomagających mnie w poszukiwaniach, dobrowolnie służących pomocą, gdy przygarbiony pod ciężarem plecaka nie mam już sił iść dalej. Ukłony kieruję w stronę Mistrzów będących skarbnicą inspiracji w doskonaleniu mojego własnego warsztatu. Czujcie się wyróżnieni, że projekt, z którego jestem dumny jest również Waszym udziałem!

Miłego odbioru i do zobaczenia w podróży!


W celu wykorzystania zamieszczanych tu zdjęć w jakiejkolwiek publikacji należy każdorazowo ustalić ze mną zasady. Zapraszam do współpracy.

Maciej Owczarek
e-mail: su46-008wytnij to@o2.pl
GG: 6708056
tel. 731 238 986

Powered by 4images 1.7.10
Copyright © 2002 - 2012 4homepages.de